Zamawiaj i wypożyczaj książki

23 listopada, 2021

Według stanu na koniec 2019 r. funkcjonowało 7 881 bibliotek publicznych, w tym 5 272 filie biblioteczne. Biblioteki publiczne prowadziły 875 oddziałów dla dzieci i młodzieży oraz 995 punktów bibliotecznych. W ciągu roku 5 983,7 tys. czytelników wypożyczyło na zewnątrz 102,7 mln woluminów księgozbioru. To ogromny potencjał i jednocześnie potężne zapotrzebowanie na usługi biblioteczne.

W obliczu rozwoju usług cyfrowych Fundacja Depozyt Biblioteczny buduje i rozwija platformę, dzięki której zarówno biblioteki jak i czytelnicy będą mogli się spotkać. Główny trzon działania opieramy o wypożyczenia międzybiblioteczne z gwarancją integracji usług informacyjnych bibliotek z aplikacją mobilną. Dostawcą platformy będzie nasz partner strategiczny – Legimi S.A., który jest pionierem rynku książki elektronicznej w Polsce.

Chcemy, by możliwym stało się realizowanie uprawnień czytelnika biblioteki publicznej w obrębie aplikacji, ze szczególnym uwzględnieniem wypożyczania dowolnego woluminu ze zbiorów danej biblioteki. Dzięki temu każdy czytelnik, który zapisze się do biblioteki Fundacji Depozyt Biblioteczny, bez względu na swoją fizyczną lokalizację będzie mógł wypożyczyć każdą książkę z katalogu bibliotecznego. Wypożyczenie nie będzie wiązało się z żadnymi dodatkowymi opłatami.