Biblioteki partnerskie: Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie

19 sierpnia, 2024

Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić Gminną Bibliotekę Publiczną w Raszynie, która jest jednym z partnerów Depozytu.

Historia biblioteki rozpoczyna się w 1947 roku dzięki Józefie Pietrzak, nauczycielce Szkoły Podstawowej, którą ją zorganizowała. 3 lipca 1950 r. została wpisana do rejestru bibliotek jako Gromadzka Biblioteka Publiczna. Jej pierwszą siedzibą była izba na I piętrze zabytkowego ratuszu w Raszynie. W 1987 r. biblioteka została przeniesiona do 40 m. lokalu mieszczącego się w drewnianym budynku należącym do Klubu Sportowego. Od 1988 r. zajmowała większy metraż w budynku Urzędu Gminy w Raszynie.

28 maja 1992 r. została wpisana do Rejestru Instytucji Kultury Gminy Raszyn pod aktualną nazwą – Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie.

Staraniem władz gminy i przy znaczącym współfinansowaniu przez UE w ramach EFRR w latach 2004-2005 zostaje przebudowany i zaadaptowany na potrzeby biblioteki dawny obiekt handlowo-produkcyjny, w którym ma swoją siedzibę do dzisiaj. Nowoczesny budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na ponad 450 m2 mieści się Wypożyczalnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnia Czasopism, Sala Spotkań oraz hol wystawowy.

Biblioteka w swoich zbiorach oprócz książek papierowych posiada również audiobooki, filmy, czasopisma czy gry planszowe.

Instytucja współtworzy konsorcjum mazowieckie, oferując dostęp do e-booków, audiobooków i synchrobooków na platformie Legimi, IBUK Libra, EmpikGo i Audioteka.

Na bazie zdigitalizowanych materiałów archiwalnych buduje własne Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.

Do użytku czytelników oddane są stanowiska komputerowe oraz tablety. Dzięki wolnemu dostępowi do Internetu można również korzystać z własnego sprzętu.

W bibliotece prowadzone są lekcje biblioteczne, e-kursy językowe, warsztaty edukacyjne m.in. z wykorzystaniem robotów itp.. Instytucja organizuje imprezy kulturalne i spotkania.

Współpracuje z mieszkańcami, instytucjami gminnymi i pozarządowymi.

Bierze udział w szkoleniach i sesjach dobrych praktyk dla środowiska branżowego.

Biblioteka jest finalistą II rundy Programu Rozwoju Bibliotek – przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W 2018 r. kustosz raszyńskiej biblioteki Dagna Kruszewska-Mach została laureatką Listy STU Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

W 2019 r. biblioteka została uhonorowana Nagrodą im. Kierbedziów w kategorii Działalność Wielokulturowa. W 2022 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie Centrum Archiwistyki Społecznej – Odkryj Swoje Archiwum.

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie świadczy również usługi poprzez Filię w Jaworowej.

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie jest partnerem Depozytu Bibliotecznego od 2022 roku.