Na wirtualnych półkach Depozytu znajdziecie sporo literatur regionalnej.
Dzisiaj zachęcamy do wypożyczenia książki pt. „100 lat kina w Łowiczu” autorstwa Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego.
W 1912 roku pierwszy kinematograf „Eos” rozpoczął swoją działalność w Łowiczu. Biorąc pod uwagę, że był to jeszcze okres zaborów i związane z tym uwarunkowania, można przyjąć, że nasze miasto stosunkowo wcześnie mogło pokazać zdumionym mieszkańcom nowy „cud techniki”, który przetrwał równo 100 lat.
[Ze wstępu]
Kino „Eos” znalazło swą siedzibę w piętrowym, neoklasycystycznym budynku teatru i resursy miejskiej, wybudowanym w latach 1897-1899 wg projektu Jana Zapolskiego. Największa i najbardziej okazała w owych czasach sala widowiskowa dziewiętnastowiecznego Łowicza została wzniesiona nakładem 30000 rubli z inicjatywy Henryki Wilhelminy Reinecke, wdowy po Gotfrydzie Adamie Reinecke. Pomysłodawcą nazwy teatru, nawiązującej do mitologicznej bogini Jutrzenki, było łowicki księgarz i wydawca Karol Rybacki. (…)
O premierze: „W sobotę 25 maja, w niedzielę 26 i poniedziałek 27 maja b.r. odbędzie się przedstawienie w teatrze miejscowym. Część I. „Sierra – Newada”. Piękne zdjęcia z natury. Część II. „Odcięci od świata”. Dramat w wykonaniu wybitnych artystów amerykańskich. Część III. „Jesień na południu Francji”. Zdjęcia z natury w kolorach. „Porwanie” Wszystko to już było. Część IV. „Przed obliczem śmierci”. Melodramat. „Zamiejska wycieczka”. Wyjątkowe komiczne. Nadprogram. „Tańce andaluzyjskie”. Balet. („Łowiczanin” nr 21 z 24 V 1912 r. str. 1)
[Fragmenty]
Książka dostępna w Depozycie dzięki Powiatowej Bibliotece Publicznej im. ks. prał. Stefana Wysockiego w Łowiczu.
Zapraszamy do wypożyczania >>> tutaj
Załóż kartę biblioteczną >>> tutaj