Kolejna biblioteka partnerska Depozytu, którą chcemy Wam zaprezentować to Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku.
Biblioteka w Słupsku to Biblioteka Główna mieszcząca się w zabytkowym budynku dawnego kościoła św. Mikołaja, Miejsce Animacji Kultury w sąsiadującym pawilonie oraz 6 filii bibliotecznych rozsianych po całym mieście.
Charakterystyczna gotycka bryła dawnego kościoła jest częścią Bulwarów nad Słupią będących miejscem spacerów, spotkań i centrum wydarzeń kulturalnych Słupska.
W lipcu 2024 roku zakończył się remont Biblioteki Głównej. W ramach remontu odświeżono również sąsiadujący budynek, w którym znajdują się Miejsce Animacji Kultury.
Słupska książnica jest postrzegana jako miejsce wielu możliwości, otwarte i dostępne dla wszystkich, gdzie mieszkańcy mogą ciekawie i kreatywnie spędzić czas. Organizuje spotkania autorskie, prelekcje, wykłady, warsztaty, konkursy, wystawy. Prowadzi działania animujące czytelnictwo odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Edukuje również najmłodszych czytelników poprzez lekcje biblioteczne dla przedszkoli i szkół.
Zbiory Biblioteki to ponad 200 tys. książek, filmów, audiobooków, płyt muzycznych, czasopism. MBP w Słupsku daje swoim czytelnikom dostęp do nowości wydawniczych i promuje ludzi związanych z książką. Tworzy sferę kulturalną i społeczną współpracując z lokalnymi instytucjami, stowarzyszeniami, organizacjami.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku jest partnerem Depozytu od 2024 roku.
Z ciekawostek historycznych:
Pierwsze wzmianki o kościele św. Mikołaja w Słupsku pojawiają się w dokumentach z 1276 r. Prawdopodobnie istniał już przy lokacji miasta w 1265 r. jako kościół parafialny dla osadników niemieckich z Lubeki. Początki słupskiego klasztoru norbertanek sięgają roku 1281, kiedy książę Mściwój II nadał siostrom kościół pw. Św. Mikołaja wraz z 4 wsiami.
W 1665 roku pożar miasta strawił kościół oraz klasztor. Odbudowy podjęto się w roku 1673. Prace obejmowały odbudowę budynków klasztornych oraz nakrycie dachem kościoła, z dalszych prac zrezygnowano. W tym stanie kościół przetrwał do 1737 r. kiedy postanowiono przystosować go do roli zboru garnizonowego. Lecz w 1740 roku został zamieniony na magazyn i wozownię. W latach 1759/1760 stacjonujący tu Rosjanie używali go jako cerkwi oraz miejsca kwaterunku.
Miasto otrzymało koncesję w 1770 roku na adaptację budynku na szkołę dla ubogich. W tym też roku położono kamień węgielny pod odbudowę. Przebudowa objęła podział wnętrza na 3 kondygnację i służył jako internat dla ubogich uczniów. Zlikwidowano także stożkowe zakończenie wieży widoczne na mapie Lubinusa z 1618 roku.
Rok 1819 r. to kolejna przebudowa budynku dla potrzeb szkolnictwa elementarnego, w duchu neogotyku i nadania kościołowi średniowiecznego wyglądu. W 1945 roku podczas pożaru starego miasta został także strawiony przez ogień dawny kościół św. Mikołaja oraz budynki klasztorne. Dopiero w 1965 roku rozpoczęto remont budowli. 10 września 1971 roku w dawnym budynku kościoła św. Mikołaja odbyło się uroczyste otwarcie gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku.
Tekst i fotografie: Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku
#wypozyczeniamiedzybiblioteczne #depozytbiblioteczny #depozytwpodróży