Mikro-projekt I Rytuały w naszej codzienności

06 sierpnia, 2024

Krakowski Archipelag Kultury / Mikro-projekt

„Rytuały w naszej codzienności. Warsztaty teatralne dla kobiet”

Nasze ludzkie społeczności są zanurzone w rytualności, towarzyszy ona człowiekowi od niepamiętnych czasów. Początki i późniejsza ewolucja rytuałów są związane z codzienną ludzką egzystencją, przetrwaniem, radzeniem sobie z trudnymi sytuacjami, zmianą. J. D. Eller, antropolog badający to zjawisko mówi, że: „cała kultura ma charakter obrzędowy czy zrytualizowany, ponieważ jej podstawą jest to, że ludzie znają i robią „odpowiednie rzeczy w odpowiednich sytuacjach społecznych”.

jaki sposób na zrytualizowane formy życia społecznego reagują osoby nieneurotypowe?

Czy dla nich, tak wydawałoby się naturalna sytuacja jak przywitanie, jest komfortowa?

Przywitaniu często towarzyszy dotyk, konieczność patrzenia w oczy, co dla osób ze  spektrum autyzmu jest trudne, a czasem niemożliwe. Tymczasem osoby neurotypowe, poznając kogoś unikającego kontaktu wzrokowego, od razu zaczynają oceniać, wyciągać pochopne wnioski.

Jednocześnie osoby w spektrum autyzmu często tworzą własne rytuały, dzięki którym oswajają rzeczywistość, cenią porządek i przewidywalność.

Do udziału w projekcie zostaną zaproszone osoby neuroróżnorodne: neurotypowe i nieneurotypowe, po to by wspólne przyjrzeć się obowiązującym w naszej kulturze rytuałom.

Najpierw je nazwać, a potem sprawdzić co powodują u poszczególnych jednostek. Czy przez każdego są jednakowo akceptowane? Czemu służą, czy możemy żyć bez nich? W następnym etapie chciałabym aby zebrana grupa wypracowała wspólnie nowy rytuał, w wyniku procesu twórczego, w którym użyjemy różnych środków teatralnych: przedmiotu, ciała, wyobraźni. W założeniu będzie to proces twórczy, nie terapeutyczny, choć może – jak sam rytuał, którego celem jest m.in. oswajanie strachu, niepokoju, ułatwianie przetrwania – oddziaływać terapeutycznie.

Na zakończenie chciałabym, aby odbył się pokaz publiczny tego, co zostało wypracowane w grupie. Pokaz będzie miał charakter interaktywny, planowane jest włączenie do niego także publiczności, poprzez gry i zadania.

Przewidywany harmonogram:

• 1-15 sierpnia – rekrutacja uczestniczek projektu
  • 19-31 sierpnia – warsztaty
  • 1-14 września – warsztaty
  • 16-29 września – pokaz publiczny (wybrany termin)

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, napisz: [email protected]

#KAK #ArchipelagKultury #mikroprojekty