„Wychodne dla Ewy” Ewy Berberyusz

11 września, 2024

W Depozycie czeka na Was kolejna książka do wypożyczenia – „Wychodne dla Ewy” autorstwa Ewy Berberyusz. Powieść pierwotnie była publikowana w odcinkach w Kurierze Szczecińskim w latach 1964-1965.

Ewa Teresa Berberyusz była polską dziennikarką, reportażystką i powieściopisarką. Pracowała m.in. w Państwowym Instytucie Wydawniczym i w Agencji Prasy i Informacji. Publikowała w Dzienniku Bałtyckim, Głosie Tygodnia, Ilustrowanym Kurierze Polskim, Kurierze Lubelskim czy Literaturze. Od 1980 r. współpracowała z krakowskim Tygodnikiem Powszechnym, a od 1981 r. pisała dla paryskiej Kultury Jerzego Giedroycia. Należała do NSZZ Solidarność i w czasie stanu wojennego publikowała w niezależnych wydawnictwach drugiego obiegu wydawniczego. Była też jedną z bohaterek dzienników i pamiętników Mirona Białoszewskiego, w których występowała jako „Berbera”.

„Wychodne dla Ewy” to zbeletryzowana relacja z pobytu autorki w Paryżu w latach pięćdziesiątych XX-wieku.

„Ze słowem „Zachód” kojarzyły się różne pojęcia. Dla jednych był to raj materialny, gdzie łatwe dolary leżały na bruku, dla drugich Zachód gwarantował wszelkie wolności, dla jeszcze innych oznaczał romantyczną Przygodę. Przygodę przez duże „P”. Do tej ostatniej kategorii ludzi należałam i ja.”
[Fragment książki]

Książka dostępna w Depozycie dzięki:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie

Zapraszamy do wypożyczania >>> tutaj