F.A.Q. – czyli wszystko co chcesz wiedzieć, ale boisz się zapytać

16 maja, 2022

O usłudze

 1. Czy ta usługa jest darmowa?
  Korzystanie z biblioteki jest darmowe. Konieczne jest jedynie utworzenie konta na platformie Legimi. Żeby czytać wypożyczane książki, musisz mieć też zainstalowaną bezpłatną aplikację Legimi, którą możesz pobrać z Google Play lub AppStore.
 2. Co trzeba zrobić, by przeczytać książki z katalogu Depozytu Bibliotecznego?
  Po założeniu konta w Legimi i pobraniu aplikacji musisz zarejestrować kartę biblioteczną Depozytu Bibliotecznego.
 3. W jaki sposób następuje rejestracja karty bibliotecznej Depozytu Bibliotecznego?
  Rejestracja następuje na stronie Depozytu Bibliotecznego lub z poziomu konta Legimi (koniecznie w przeglądarce) w zakładce „Moja karta biblioteczna”. Proces ten zostanie poprzedzony weryfikacją Twojej tożsamości, o czym przeczytasz w p. 4-5
 4. Czy mogę wypożyczać książki bez względu na lokalizację? Nawet jeśli mieszkam za granicą?
  Tak – pod warunkiem zarejestrowania karty bibliotecznej Depozytu Bibliotecznego, a wcześniej po pomyślnym przejściu procesu weryfikacji Twojej tożsamości.
 5. Czy proces weryfikacji tożsamości jest bezpieczny?
  Weryfikacja tożsamości jest procesem niezbędnym, aby zapewnić kontrolę nad korzystaniem z zasobów biblioteki. Jego bezpieczeństwo gwarantuje profesjonalny dostawca usługi weryfikacji tożsamości.
 6. Ile książek w danym czasie można wypożyczyć i przeczytać?
  W danym czasie użytkownik może wypożyczyć jedną książkę. Po 30 dniach następuje automatyczny zwrot książki, która tym samym znika z półki użytkownika. W danym czasie z jednego tytułu może korzystać tylko jeden czytelnik.
 7. Czy mogę przedłużyć wypożyczenie?
  Tak, można przedłużyć okres wypożyczenia dwukrotnie, za każdym razem o dodatkowe 14 dni. Publikacja nie może być jednak wcześniej zarezerwowana przez innego Czytelnika.
 8. Z których bibliotek książki można wypożyczyć za pośrednictwem Depozytu Bibliotecznego?
  KDP umożliwia wypożyczanie książek znajdujących się w zbiorach bibliotek partnerskich na zasadzie tzw. wypożyczeń międzybibliotecznych. Lista bibliotek dostępna jest na stronie KDP w zakładce Partnerzy i na bieżąco jest uzupełniania >>> sprawdź
 9. Jaki jest klucz doboru książek?
  Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom czytelników poszukujących książek od dawna nieobecnych w obrocie handlowym, a wciąż cieszącym się dużym zainteresowaniem. Jeżeli poszukiwanej przez Ciebie książki nie ma w naszej ofercie, poinformuj nas o tym wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected] lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.
 10. Jaką rolę w projekcie pełni Legimi, w którego aplikacji przeczytać można te książki?
  Legimi pełni rolę partnera technologicznego KDP dostarczając aplikację, w której możliwe jest czytanie wypożyczanych książek.
 11. Czy biblioteka, w której pracuję, może dołączyć do programu?
  Oczywiście! Jesteśmy otwarci na nowe partnerstwa i poszerzanie katalogu książek. Jeżeli Twoja biblioteka chce dołączyć do partnerów KDP, poinformuj nas o tym wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected] lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.

O digitalizacji

 1. Czy książka papierowa, której egzemplarz został zdigitalizowany, może być jeszcze również wypożyczona?
  Tak. Digitalizacja książki nie powoduje, że nie można wypożyczyć jej papierowej wersji. Jedyna przeszkoda jest taka, że wersja papierowa nie może być wypożyczona w tym samym czasie co elektroniczna. Wynika to z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który dopuścił wypożyczenie książki elektronicznej pod warunkiem, że w tym samym czasie nie może być wypożyczony jej materialny odpowiednik. Działa to też na odwrót. Wypożyczenie materialnego egzemplarza powoduje, że w tym samym czasie nie można wypożyczyć jego elektronicznej kopii.
 2. Czy digitalizowanie książek jest legalne?
  W procesie digitalizacji nie dochodzi do wytworzenia nowego egzemplarza książki, a jedynie nadania mu nowej formy – służy to uzupełnieniu, zachowaniu lub ochronie zbiorów biblioteki. Właśnie w celu ochrony w procesie wypożyczenia czytelnikowi. Digitalizowanie książek jest dozwolone na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i zapisanym w niej dozwolonym użytku publicznym instytucji takich jak np. biblioteka (art. 28 ust. 1 pkt 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
 3. Czy wypożyczony plik z książką można zapisać na swoim urządzeniu mobilnym lub komputerze?
  Książkę można przeczytać w bezpiecznej, zaszyfrowanej formie wyłącznie w aplikacji Legimi. Takie rozwiązanie pozwala zachować kontrolę nad wypożyczeniami i zmniejsza ryzyka nieuprawnionego dostępu do książki.
 4. Jakie są korzyści z digitalizowania książek?
  Digitalizowanie książek pozwala przede wszystkim na zachowanie i ochronę zbiorów. Wypożyczenie wersji cyfrowej książki jest nie tylko łatwiejsze, ale też dużo bardziej bezpieczne. Pozwala ono uniknąć jej zniszczenia, zagubienia lub uszkodzenia, co może się zdarzyć podczas wypożyczenia materialnych egzemplarzy.
 5. Kto jest właścicielem zdigitalizowanej książki?
  Bez względu na formę książki jej właścicielem jest biblioteka, do której należy fizyczny egzemplarz książki.
 6. Czy digitalizowanie książek nie przyczynia się do ich zniszczenia?
  Proces digitalizowania książek jest całkowicie bezpieczny i odbywa się w warunkach zapewniających integralność książki. Jej skanowanie odbywa się z wykorzystaniem profesjonalnych skanerów w układzie półotwartym bez konieczności rozszywania lub rozklejania książki, która na skanerze spoczywa w formie półotwartej.
 7. Czy można przekazać własną książkę do skanowania digitalizacji?
  Jeżeli jesteś zdania, że Twoja książka powinna zostać zdigitalizowana i znaleźć się w ofercie KDP, poinformuj nas o tym wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected] lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.
 8. Czy biblioteka będąca partnerem w projekcie, ponosi koszty digitalizacji książek?
  Nie, digitalizacją zajmuje się KDP ponosząc wszelkie niezbędne koszty tego procesu.