F.A.Q. – czyli wszystko co chcesz wiedzieć, ale boisz się zapytać

16 maja, 2022

O usłudze

 1. Chcę wypożyczyć książkę, którą znalazłem w Depozycie Bibliotecznym. Co muszę zrobić?
  Aby móc wypożyczać publikacje, które znajdują się w zbiorach Fundacji Krajowy Depozyt Biblioteczny, a co za tym idzie, również w zbiorach bibliotek partnerskich, należy spełnić kilka ważnych warunków:

  • posiadać aktywowane konto w serwisie Legimi; nie musisz opłacać abonamentu, aby wypożyczać nasze książki;
  • posiadać aktywną kartę biblioteczną (jak ją uzyskać, sprawdź TUTAJ)
  • upewnić się przed wypożyczeniem, że książka jest dostępna (oznaczenia książek możesz sprawdzić TUTAJ)
  • dodać książkę na półkę i pobrać w aplikacji mobilnej; pamiętaj, że książka zostanie zwrócona po 30 dniach od daty pobrania;
 2. Mam abonament Legimi, a mimo to nie mogę wypożyczać książek z Depozytu Bibliotecznego. Dlaczego tak się dzieje?
  Upewnij się, czy posiadasz aktywną cyfrową kartę biblioteczną wydaną przez Depozyt Biblioteczny. Jeśli nie, sprawdź punkt 1.
 3. Czy ta usługa jest darmowa?
  Korzystanie z biblioteki jest darmowe. Konieczne jest jedynie utworzenie konta na platformie Legimi. Żeby czytać wypożyczane książki, musisz mieć też zainstalowaną bezpłatną aplikację Legimi, którą możesz pobrać z Google Play lub AppStore.
 4. W jaki sposób mogę uzyskać cyfrową kartę biblioteczną Depozytu Bibliotecznego?
  Proces rejestracji możesz rozpocząć na naszej stronie lub po zalogowaniu się do swojego konta w legimi.pl; pamiętaj, by do logowania użyć wyjątkowo przeglądarki (np. Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Opera etc.) i wybrać zakładkę „Moja karta biblioteczna”. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • Poprzez zdalną weryfikację dokumentu tożsamości i biometrii twarzy (do tego zalecamy używanie technologii Idenfy); musisz mieć pod ręką smartfon lub inne urządzenie z kamerką internetową;
  • Przy użyciu dokumentu z cyfrową warstwą (tzw. e-dowód lub inny dokument elektroniczny; Uwaga! Na chwilę obecną mTożsamość wbudowana w aplikację mObywatel nie zadziała); będziesz potrzebować do tego smartfon lub inne urządzenie z wbudowanym czytnikiem NFC (np. takim, jak do płatności zbliżeniowych) i zainstalowaną na nim aplikacją eDO App;
 5. Czy muszę mieszkać w Polsce, żeby wypożyczać książki z Depozytu Bibliotecznego?
  Nie! Jedną z najważniejszych zalet naszej biblioteki jest jej ekstertorialny zakres działania. Dzięki naszemu projektowi znosimy granice dostępności do literatury. Jeśli nie możesz wybrać się do biblioteki z różnych powodów – np. uniemożliwia to Twój stan zdrowia, mieszkasz na stałe lub przez dłuższy okres za granicą czy nawet w innym mieście, nadal możesz wypożyczać książki z bibliotek. Jedynym warunkiem jest posiadanie aktywnej cyfrowej karty bibliotecznej.
 6. W procesie aktywowania karty bibliotecznej muszę podawać ważne dla mnie dane, takie jak kod pocztowy, czy okazywać mój dokument tożsamości. Mam obawy, że coś może pójść nie tak. Czy to jest bezpieczne?
  Weryfikacja tożsamości jest procesem niezbędnym, aby zapewnić kontrolę nad korzystaniem z zasobów biblioteki. Jego bezpieczeństwo gwarantuje zaufana trzecia strona, Authologic oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Proces odbywa się w sposób zautomatyzowany, bez utrwalania dokumentów. Do informacji nie mają dostępu żadne podmioty zewnętrzne. Procedura jest zabezpieczona przed nieuprawnionym dostępem do poufnych informacji przy użyciu najnowszych technologii.
 7. Ile książek w danym czasie można wypożyczyć i przeczytać?
  W danym czasie użytkownik może wypożyczyć jedną książkę. Po 30 dniach następuje automatyczny zwrot książki, która tym samym znika z półki użytkownika. W danym czasie z jednego tytułu może korzystać tylko jeden czytelnik.
 8. Czy mogę przedłużyć wypożyczenie?
  Niestety, nie można prolongować wypożyczenia. Na przeczytanie książki masz zawsze 30 dni, a jeśli nie zdążysz w tym czasie jej przeczytać, możesz spróbować wypożyczyć ją ponownie. Jeśli nie będzie oczekiwać w kolejce do wypożyczenia przez innych czytelników, możesz kontynuować lekturę. W przeciwnym wypadku musisz zapisać się do kolejki i poczekać, aż lektura znów będzie dostępna.
 9. Z których bibliotek książki można wypożyczyć za pośrednictwem Depozytu Bibliotecznego?
  Depozyt Biblioteczny umożliwia wypożyczanie książek znajdujących się w zbiorach bibliotek partnerskich na zasadzie wypożyczeń międzybibliotecznych. Lista bibliotek dostępna jest na stronie KDP w zakładce Partnerzy i na bieżąco jest uzupełniania >>> sprawdź
 10. Jaki jest klucz doboru książek?
  Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom czytelników poszukujących książek od dawna nieobecnych w obrocie handlowym, a wciąż cieszącym się dużym zainteresowaniem. Jeżeli poszukiwanej przez Ciebie książki nie ma w naszej ofercie, poinformuj nas o tym wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected] lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.
 11. Jaką rolę w projekcie pełni Legimi, w którego aplikacji przeczytać można te książki?
  Legimi pełni rolę partnera technologicznego Fundacji Krajowy Depozyt Bibioteczny dostarczając rozwiązania technologiczne. Na chwilę obecną nie planujemy udostępniać usługi wypożyczeń w innych aplikacjach.
 12. Czy biblioteka, w której pracuję, może dołączyć do programu?
  Oczywiście! Jesteśmy otwarci na nowe partnerstwa i poszerzanie katalogu książek. Jeżeli Twoja biblioteka chce dołączyć do partnerów KDP, poinformuj nas o tym wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected] lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.

O digitalizacji

 1. Czy książka papierowa, której egzemplarz został zdigitalizowany, może być jeszcze również wypożyczona?
  Tak. Digitalizacja książki nie powoduje, że nie można wypożyczyć jej papierowej wersji. Jedyna przeszkoda jest taka, że wersja papierowa nie może być wypożyczona w tym samym czasie co elektroniczna. Wynika to z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który dopuścił wypożyczenie książki elektronicznej pod warunkiem, że w tym samym czasie nie może być wypożyczony jej materialny odpowiednik. Działa to też na odwrót. Wypożyczenie materialnego egzemplarza powoduje, że w tym samym czasie nie można wypożyczyć jego elektronicznej kopii.
 2. Czy digitalizowanie książek jest legalne?
  W procesie digitalizacji nie dochodzi do wytworzenia nowego egzemplarza książki, a jedynie nadania mu nowej formy – służy to uzupełnieniu, zachowaniu lub ochronie zbiorów biblioteki. Właśnie w celu ochrony w procesie wypożyczenia czytelnikowi. Digitalizowanie książek jest dozwolone na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i zapisanym w niej dozwolonym użytku publicznym instytucji takich jak np. biblioteka (art. 28 ust. 1 pkt 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
 3. Czy wypożyczony plik z książką można zapisać na swoim urządzeniu mobilnym lub komputerze?
  Książkę można przeczytać w bezpiecznej, zaszyfrowanej formie wyłącznie w aplikacji Legimi. Takie rozwiązanie pozwala zachować kontrolę nad wypożyczeniami i zmniejsza ryzyka nieuprawnionego dostępu do książki.
 4. Jakie są korzyści z digitalizowania książek?
  Digitalizowanie książek pozwala przede wszystkim na zachowanie i ochronę zbiorów. Wypożyczenie wersji cyfrowej książki jest nie tylko łatwiejsze, ale też dużo bardziej bezpieczne. Pozwala ono uniknąć jej zniszczenia, zagubienia lub uszkodzenia, co może się zdarzyć podczas wypożyczenia materialnych egzemplarzy.
 5. Kto jest właścicielem zdigitalizowanej książki?
  Bez względu na formę książki jej właścicielem jest biblioteka, do której należy fizyczny egzemplarz książki.
 6. Czy digitalizowanie książek nie przyczynia się do ich zniszczenia?
  Proces digitalizowania książek jest całkowicie bezpieczny i odbywa się w warunkach zapewniających integralność książki. Jej skanowanie odbywa się z wykorzystaniem profesjonalnych skanerów w układzie półotwartym bez konieczności rozszywania lub rozklejania książki, która na skanerze spoczywa w formie półotwartej.
 7. Czy można przekazać własną książkę do skanowania digitalizacji?
  Jeżeli jesteś zdania, że Twoja książka powinna zostać zdigitalizowana i znaleźć się w ofercie KDP, poinformuj nas o tym wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected] lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.
 8. Czy biblioteka będąca partnerem w projekcie, ponosi koszty digitalizacji książek?
  Nie, digitalizacją zajmuje się KDP ponosząc wszelkie niezbędne koszty tego procesu.