Jak rozpoznawać oznaczenia książek w katalogu bibliotecznym?

07 kwietnia, 2024

W katalogu Depozytu Bibliotecznego możliwych do wypożyczenia jest już blisko 12 tysięcy tytułów. Część z nich jest dostępna niemalże natychmiast, ale niektóre nie były jeszcze wypożyczane, zatem z bibliotecznego regału na wirtualną półkę w aplikacji mobilnej jest jeszcze do pokonania pewna droga.

W opisie naszych książek możesz znaleźć różne oznaczenia, dzięki którym łatwo rozpoznasz, czy książka jest dostępna niemalże natychmiast, czy może konieczne będzie poczekanie w kolejce.

Komunikaty, których używamy:

  1. Tę książkę możesz wypożyczyć z naszej biblioteki partnerskiej! – ten tytuł został już poddany digitalizacji i jeśli liczba egzemplarzy pozwala na wypożyczenie, możesz ją zacząć czytać niemalże natychmiast po dodaniu na półkę.
  2. Tę książkę już wkrótce będziesz mógł / mogła wypożyczyć z naszej biblioteki partnerskiej! Zapisz się do kolejki i zaczekaj, aż pozyskamy ją dla Ciebie.  – ten tytuł nie został jeszcze ani razu wypożyczony. Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o dostępności, musisz zapisać się do kolejki oczekujących. Z uwagi na bardzo dużą liczbę możliwych do wypożyczenia książek i jednocześnie ograniczone możliwości ich pozyskiwania, ustawiliśmy priorytety dla tytułów zakolejkowanych. Na chwilę obecną w pierwszej kolejności wypożyczamy międzybibliotecznie tytuły, na które zapisało się 10 osób i więcej. Jeśli bardzo czekasz na jakiś tytuł, napisz do nas wiadomość – sprawdzimy kolejkę i spróbujemy przyśpieszyć możliwość udostępnienia danej publikacji.
  3. [PK] – książka jest już dostępna do wypożyczenia, jednak wymaga jeszcze dodatkowej poprawki błędów wynikających z technologii OCR. Jeśli uważasz, że powinniśmy coś poprawić, napisz do nas wiadomość opisując konkretny błąd, na który natrafisz.