2 kwietnia 1982 zapisał się trwale w historii Falklandów

26 lipca, 2022

2 kwietnia 1982 Argentyńska marynarka wojenna z tysiącem żołnierzy wylądowała na Malwinach. Siły brytyjskie znajdujące się na wyspie (57 Królewskich Marines, 11 marynarzy oraz do 40 żołnierzy obrony terytorialnej i ochotników) broniły się zaciekle, lecz daremnie. Po krótkotrwałej wymianie ognia gubernator Rex Hunt rozkazał im złożyć broń. Żołnierze piechoty morskiej oraz brytyjski gubernator odlecieli do Montevideo, stolicy Urugwaju. Wieść o zajęciu Falklandów dotarła do Wielkiej Brytanii w godzinach popołudniowych. Decyzję o odbiciu wysp podjęto tego samego dnia o godzinie 19.30.

Ten dzień przejdzie na trwałe do historii archipelagu. Długo się będzie wspominać go tak w Londynie, jak i w Buenos Aires. O wydarzeniach wokół Falklandów miał niebawem mówić cały świat…

Książka dostępna w katalogu bibliotecznym na zasadach dozwolonego użytku bibliotecznego. Tylko dla zweryfikowanych posiadaczy kart bibliotecznych

Jeśli nie masz karty bibliotecznej, utwórz ją > tutaj

Jeśli jesteś już naszym czytelnikiem > wypożycz