Dyskusyjny Klub Książkowy Online – Sońka

19 stycznia, 2023

Zapraszamy do udziału w dyskusji

Pierwsze w tym roku spotkanie DKKO odbędzie się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie, a dyskutować będziemy na temat książki autorstwa Ignacego Karpowicza “Sońka”

Jeśli chcesz wziąć czynny lub bierny udział w dyskusji online, zarejestruj się za pośrednictwem formularza:
FORMULARZ

Będziemy rozmawiać o powieści autorstwa Ignacego Karpowicza „Sońka”.

Zachęcamy do przeczytania lektury > TUTAJ

Możesz także posłuchać wyjątkowego słuchowiska > TUTAJ

Spotkanie rusza punktualnie o 18:00 i potrwa około 1,5 godziny.

Rejestracja wolnych słuchaczy nie jest wymagana.
Uczestnicy chcący czynnie brać udział w dyskusji zobowiązani są do bezpłatnej rejestracji.


W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem. Przypadkowe spotkanie przy wiejskiej drodze daje początek opowieści, która wreszcie może zostać wysłuchana.

Powiernikiem Sońki zostaje Igor — wzięty reżyser teatralny — który niespodziewanie znalazł się gdzieś poza zasięgiem sieci komórkowych. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie pojawia się Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć…

Sońka to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci.

Ignacy Karpowicz po raz kolejny zaskakuje, jeszcze bardziej zachwyca i udowadnia, że po sukcesach Balladyn i romansów oraz ości na dobre wszedł do literackiej superligi.