Biblioteki partnerskie: Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim

23 sierpnia, 2023

Naszym kolejnym partnerem, którego chcielibyśmy zaprezentować jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim.

Biblioteka powstała w 1923 r. Zaczątek księgozbioru stanowiły książki pozostałe po rosyjskich urzędnikach oraz przekazane do zbiorów  Biblioteki przez Klub Cyklistów i Polskie Stowarzyszenie Oświatowe „Ognisko”. W pierwszym roku działalności księgozbiór liczył 3300 tomów.
Obok biblioteki miejskiej istniała też w Piotrkowie biblioteka powiatowa. W 1967 r. Biblioteka Powiatowa wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zostały przeniesione do wyremontowanego budynku dawnej synagogi, lecz nadal były odrębnymi placówkami bibliotecznymi. Dopiero reforma administracyjna Polski w 1975 r. spowodowała, że na bazie tych dwóch instytucji utworzono Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. W 1988 r., w 65. rocznicę powstania, Biblioteka otrzymała imię swego twórcy – Adama Próchnika. W 1999 wraz z kolejnym podziałem administracyjnym Polski, który zlikwidował województwo piotrkowskie, placówka ponownie stała się Miejską Biblioteką Publiczną.

14 czerwca 2019 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanej Mediateki 800-lecia, do której przeniesiona księgozbiór z oddziałów dla dorosłych i dzieci. W budynku znajduje się biblioteka z wolnym dostępem do księgozbiorów, aula konferencyjna, pracownia gier komputerowych, bawialnia dla dzieci, strefa gier planszowych, kawiarnia, Kino Studyjne PIKSEL a przede wszystkim nowoczesna część naukowo-techniczna.

Będąc w Piotrkowie Trybunalskim koniecznie zajrzyjcie do tej nowoczesnej Biblioteki!