Biblioteki partnerskie: Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie

31 stycznia, 2024

Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie to kolejna biblioteka partnerska Depozytu, którą chcielibyśmy Wam przedstawić.

Zacznijmy od historii. 2 lipca 1947 roku utworzony został w Pelplinie Miejski Komitet Biblioteczny w celu zorganizowania biblioteki publicznej w mieście. Wówczas to, zapoczątkowano zbiórkę książek z przeznaczeniem dla nowej placówki i pozyskano 160 woluminów. Uruchomienie Miejskiej Biblioteki Publicznej nastąpiło 22 września 1947 roku. 
„Dziennik Bałtycki” tak pisał o bibliotece w styczniu 1961 roku: „Codziennie panuje tu ożywiony ruch. Przychodzą młodzi i starsi pelplinianie nie tylko po książki, ale i przejrzeć najnowsze czasopisma, wreszcie pogawędzić w skromnej, lecz estetycznie urządzonej czytelni. Doradcą i przyjacielem wszystkich jest kierownik placówki Eugeniusz Kwiatkowski, mający opinie jednego z najlepszych bibliotekarzy w powiecie, niejednokrotnie już wyróżniony za swoją pracę.”

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Biblioteki w Pelplinie przy ul. Sambora 5A nastąpiło 3 lutego 2006 r. Pomieszczenia robiły wrażenie i niejedna biblioteka o takich warunkach mogła tylko pomarzyć.

Obecnie biblioteka tętni życiem organizując zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, spotkania autorskie, wystawy, konkursy itd. Współpracuje z innymi bibliotekami, ze szkołami, przedszkolami i innymi instytucjami miejskimi i gminnymi.

Naszym partnerem Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie jest od sierpnia 2023 roku!