„Księża wobec bezpieki” Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

12 stycznia, 2024

Wśród książek, które można wypożyczyć z Depozytu, znajdziecie m.in. wszelkiego rodzaju opracowania historyczne. Dzisiaj chcielibyśmy polecić pozycję autorstwa ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego pt.  „Księża wobec bezpieki”.

Zmarły kilka dni temu ks. Tadeusz, w latach 80. był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. M.in. w 1985 r. został dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB. Jego prześladowania stały się kanwą filmu Macieja Gawlikowskiego „Zastraszyć księdza”.

Po latach, jako poszkodowany, otrzymał dostęp w Instytucie Pamięci Narodowej do dokumentów SB. Efektem tym badań prowadzonych w archiwach IPN, było napisanie książki „Księża wobec bezpieki”, która dotyczy inwigilacji krakowskiego kościoła przez UB i SB.

„Jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki. Działania te były różne w różnych okresach PRL-u. Od zastraszania, gróźb czy szantażu przechodzono do metod bardziej subtelnych, próbując wciągać duchownych we współpracę poprzez rozmowy, perswazję, obietnice rozmaitych życiowych udogodnień. Zdecydowana większość księży potrafiła oprzeć się zarówno zastraszaniu, jak i pokusom. Wśród tych, którzy wyrazili zgodę na współpracę, wielu potrafiło ją po jakimś czasie zerwać.”
[Opis wydawcy]

Książkę możecie wypożyczyć online m.in. dzięki Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz Bibliotece Publicznej w Swarzędzu.

Wypożycz książkę >>> tutaj

Załóż kartę biblioteczną >>> tutaj