Zabytki Ziemi Dobrzyńskiej

08 stycznia, 2024

W Depozycie znajdziecie nie tylko beletrystykę ale również książki regionalne, do których czasami naprawdę ciężko dotrzeć.

Dzisiaj chcielibyśmy Wam polecić jedną z takich pozycji. Jest to przewodnik bibliograficzny Mirosława Krajewskiego i Andrzeja Metza pt. „Zabytki Ziemi Dobrzyńskiej”.

Ziemia Dobrzyńska jest regionem historyczno-geograficznym obejmującym międzyrzecze Skrwy, Drwęcy i Wisły, położonym między Mazowszem, Ziemią Chełmińską i Kujawami Wschodnimi. Ojej odrębności decydują przede wszystkim przesłanki geograficzne, historyczne i etnograficzne. Posiada ona niezwykle bogatą przeszłość sięgającą swymi korzeniami początków państwowości polskiej.
W książce po raz pierwszy zestawiono wszystkie zabytki zwartego historycznie i etnograficznie regionu (z wyłączeniem Górzna) tj. grodziska, zamki, obronne dwory, kościoły i kaplice, cmentarze przykościelne, pałace, dwory, wiejskie parki itd.
[Ze wstępu]

Warto sięgać do tych czasem zapomnianych książek aby bliżej poznać miejsca, które nas otaczają.

Książka dostępna w Depozycie dzięki Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie.

Wypożycz książkę >>> tutaj