Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie jest główną, publiczną biblioteką województwa małopolskiego. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory na miejscu i na zewnątrz, pośredniczy w wypożyczaniu międzybibliotecznym oraz wspiera merytorycznie sieć samorządowych bibliotek publicznych w Małopolsce.
Wśród prawie pół miliona zbiorów dostępnych w 14 tematycznych wypożyczalniach i czytelniach czytelnicy znajdą nie tylko książki i czasopisma, ale również filmy i muzykę na płytach analogowych, CD czy DVD, książkę „mówioną” i brajlowską, dokumenty życia społecznego, nuty, mapy, gry planszowe i komputerowe, a także dostęp do baz elektronicznych, z których można korzystać zarówno na miejscu, jak i on-line. Wypożyczyć tu można także czytniki ebooków oraz uzyskać dostęp do publikacji elektronicznych.
Realizację własnych pasji w Bibliotece umożliwia profesjonalne oprogramowanie do tworzenia, edycji, obróbki muzyki i grafiki, tablety graficzne, pianino cyfrowe.
Naszym użytkownikom oddajemy do dyspozycji 600 miejsc do pracy oraz 88 stanowisk komputerowych.
Biblioteka to nie tylko książki, rocznie eksponujemy ponad 100 wystaw, codziennie w przestrzeniach bibliotecznych odbywa się ok. 10 różnorodnych warsztatów, spotkań i szkoleń o bardzo szerokiej tematyce.
Na terenie Biblioteki znajduję się także kawiarnia, dzięki czemu czytelnicy mają możliwość zadbania o strawę nie tylko duchową, bez odrywania się od nauki.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie jest biblioteką otwartą na świat i ludzi, zapewniającą dostęp do wiedzy, kultury i informacji, miejscem spotkań, utrwalania więzi społecznych oraz swobodnej wymiany myśli i poglądów.
Naszą misją jest dostarczanie wysokiej jakości usług bibliotecznych –odpowiadających zmieniającym się potrzebom informacyjnym, edukacyjnym i kulturowym użytkowników –z zachowaniem wrażliwości społecznej, popieraniem różnorodności kulturowej i zamiłowania do czytania.
Wartości dla nas ważne to miłość do czytania, kompetencja kadry, jakość usług, wrażliwość społeczna i kulturalna, dostępność on-line oraz otwartość na nowoczesność zarówno programową, jak i technologiczną.