System Zintegrowanych Katalogów Bibliotecznych

10 lutego, 2022

Jednym z głównych celów naszej Fundacji jest organizowanie i prowadzenie działalności bibliotecznej. Powołaliśmy zatem do życia unikatową w skali naszego kraju bibliotekę Krajowy Depozyt Biblioteczny, w ofercie której jest możliwość wypożyczania książek bez względu na lokalizację. Jak to robimy?

Nadrzędnym zadanie Systemu Zintegrowanych Katalogów Bibliotecznych jest wykonaniu wielowymiarowej integracji katalogów, w obszarze których operują krajowe biblioteki publiczne i oświatowe (np. Sowa, Prolib, itd.). Dzięki termu możliwe jest udostępnianie wybranych elementów zbiorów bibliotecznych wszystkich bibliotek każdemu zarejestrowanemu czytelnikowi Depozytu.

W związku z rozpoczęciem pilotażowego projektu wypożyczeń międzybibliotecznych we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Grodzisk Mazowiecki, a w przyszłości także z kolejnymi bibliotekami, Depozyt Biblioteczny wprowadza funkcjonalności:

  • dokonanie rezerwacji książki w bibliotece i jej zakończenie z poziomu aplikacji elektronicznej
  • wyświetlanie podstawowych informacji o wybranych tytułach książek
  • wyświetlanie informacji o dostępności wybranych tytułów książek

Umożliwią one zarejestrowanym Czytelnikom:

  • przeglądanie książek na stronach Depozytu Bibliotecznego oraz naszych Partnerów
  • wybór dostępnej książki po wcześniejszym uzyskaniu dostępu do karty bibliotecznej Depozytu
  • automatyczna rezerwacja lub wypożyczenie z poziomu aplikacji multimedialnej, a następnie zwroty

Jeśli pracują Państwo w bibliotece i chcielibyście zasięgnąć więcej informacji na temat współpracy oraz możliwości integracji katalogu Waszej biblioteki, prosimy o wiadomość mailową pod adresem [email protected]