Biblioteki partnerskie: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin

18 sierpnia, 2023

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin to nasz kolejny partner, którego chcielibyśmy Wam dzisiaj  zaprezentować.

Biblioteka w Jarocinie powstała 15 października 1945 roku jako Powiatowa Biblioteka Publiczna i zajmowała trzy pokoje na drugim piętrze neogotyckiego, częściowo spalonego, Pałacu Radolińskich. Zgromadzony wtedy księgozbiór liczył 320 woluminów.

Obecnie składa się z Biblioteki Głównej oraz 9 filii – 4 miejskich i 5 wiejskich.

Jedną z ciekawszych placówek jest Kamienica Kultury mieszcząca się na jarocińskim rynku. Biblioteka, po modernizacji, zaczęła funkcjonować w tym miejscu w 2019 roku ale samą kamienicę wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku. Należała wtedy do Filipa i Rosy Koffe (zginęli podczas Holokaustu), którzy prowadzili na parterze sklep odzieżowy – dzisiaj znajduje się tutaj „Czytelnia u Rosy i Filipa”. 

Przy tworzeniu tej filii nieoceniony wkład mieli sami mieszkańcy Jarociny, którzy m.in. utworzyli żywy łańcuch, przenosząc książki ze starej do nowej siedziby.

W Bibliotece działa klub seniora, prowadzone są warsztaty dla dzieci i młodzieży, promowane różne dziedziny kultury, odbywają się bezpłatne lekcje języka polskiego dla obcokrajowców itd. Jest to miejsce aktywizacji osób starszych i młodych.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin to piękne połączeni historii i teraźniejszości.

Zapraszamy!