„Płynna nowoczesność” Zygmunta Baumana

04 marca, 2024

Z Depozytu możecie wypożyczyć nie tylko beletrystykę, ale również książki z różnych dziedzin nauki.

Dzisiaj chcielibyśmy Wam polecieć jedną z najważniejszych pozycji współczesnej socjologii, czyli „Płynną nowoczesność” Zygmunta Baumana.

Zygmunt Bauman to jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności. Profesor nauk humanistycznych, wieloletni kierownik Katedry Socjologii na University of Leeds, laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych.

Płynna nowoczesność charakteryzuje się poczuciem niepewności jednostki wobec przygodności bytów, fragmentarycznością i epizodycznością. Jest niejako kontynuacją i jednocześnie przeciwieństwem stałej nowoczesności, czy też nowoczesnością pogodzoną z klęską swojego projektu, pozbawioną ambicji ładotwórczej. Kultura i sztuka w ramach płynnej nowoczesności jest stale poddawana dekonstrukcji jej znaczeń. Jej sens zawiera się wraz z jej zmienną krytyką oraz interpretacją i wraz z nimi umiera.

Książka dostępna w Depozycie dzięki:

• Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn
  • Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki